Celestron SkyMaster 12x60
- Przeznaczona jest głównie do obserwacji astronomicznych, jak również bez problemu nadaje się do przyrody lub samolotów w przelocie. Soczewki pokryte są warstwą antyodblaskową MC. Z powodu dużego powiększenia najlepiej obserwacje prowadzić ze statywu,
Lornetka Celestron wyposażona w pryzmaty BAK4 jest świetnym narzędziem do obserwacji astronomicznych. Soczewki pokryte są warstą antyodblaskową MC.
Zastosowanie:
-obserwacje nocne,
-obserwacja przyrody
W zestawie:
-pokrowiec,
-pasek,
-nakrywki okularów i obiektywów
Powiększenie [x]WięcejWielkość, która mówi nam ile razy dany obiekt wydaje nam się większy oglądany przez instrument optyczny w porównaniu z widokiem gołym okiem.
Pole widzenia na 1000m [m]
Źrenica wyjściowa [mm]WięcejParametr, który mówi nam jakiej wielkości jest krążek światła wytwarzany tuż za okularem i wpadający do naszego oka. Można go łatwo obliczyć po prostu podzielić średnicę obiektywu przez powiększenie. Dla lornetki 10x50 będzie to wartoś 50/10 czyli źrenicę wyjściową to 5 mm, a dla lornetki 10x42 to wielkości 4,2 mm.
Źrenica ludzkiego oka zaadoptowanego do ciemności ma średnicę około 7 mm (z wiekiem ta zdolność może spadać) dlatego lornetki nocne to takie dla których ten parametr jest bliski 7mm
przykładowo 7x50, 8x56 a dla starszych wiekiem 10x56
Odstęp źrenicy [mm]WięcejJest to parametr mówiący nam w jakiej maksymalnej odległości od okularu możemy trzymać oko i wciąż nie tracić nic z pola widzenia sprzętu. Kiepskiej jakości lornetki mają odstęp na poziomie 10mm lub mniejsze, średniej jakości od 11 do 15 mm, dobrej od 16 do 19 mm, a bardzo dobrej 20mm lub więcej.
Odstęp źrenicy jest parametrem bardzo ważnym dla osób, które mają wadę wzroku zwaną astygmatyzmem. Te osoby nie powinny, patrząc przez lornetkę, zdejmować swoich okularów.
Jasność względnaWięcejJedna z wielkości określających parametry lornetki. Według definicji jasność względna to nic innego jak wyrażona w milimetrach średnica źrenicy wyjściowej podniesiona do kwadratu. Ponieważ jasność ta zależy tylko od jednej wielkości, nie mówi nam nic innego niż sama źrenica wyjściowa.
Wymiary [szer. × dług. × wys.] [mm]
Potrzebujesz pomocy? Masz pytania?Zadaj pytanie a my odpowiemy niezwłocznie, najciekawsze pytania i odpowiedzi publikując dla innych. Opinie o Celestron SkyMaster 12x60
4.71
Liczba wystawionych opinii: 7
Kliknij ocenę aby filtrować opinie
Jestem zadowolony z zakupu
2021-09-07Wojciech, Biłgoraj
Lornetka cena+jakość 5/5
2021-03-03Andrzej, Reszel
W stu procentach spełnia oczekiwania. Ilość łapanego światła w porównaniu z moją poprzednią 12x50 robi swoje.
2020-12-29Jan, Ruda Śląska
Lornetka Celestron SkyMaster 25x70 znajduje się na jednej z najniższych półek jakościowych dla tego rzędu powiększenia. Za tak śmieszne pieniądze uważam, że jeszcze jakoś ujdzie (wiadomo z grubsza czego się można spodziewać), ale jak na lornetę 25x70 z aspiracjami astronomicznymi, to jej jakość zawodzi uniemożliwiając elektryzujące obserwacje nieba - można się do nich totalnie zniechęcić. Oprócz wyszydzanej powszechnie "gumowatości i plastykowości" korpusu na krytykę zasługuje też dość toporne ustawianie nieco rozmytej ostrości. No i najważniejsze: kolimacja. Mój egzemplarz dotarł do mnie mocno rozjechany (lekka dipwergencja i koszmarna konwergencja). W sieci odnaleźć można co najmniej kilka użytecznych filmików podpowiadających gdzie ukryte są wkręty regulacji położenia pryzmatów. O ile rozjazd pionowy usunąłem już za pierwszym dotknięciem wkrętakiem górnej śruby prawego pryzmatu, to konwergencji nijak usunąć już nie mogłem - brakło zakresu regulacji. Próbowałem mechanicznie odkształcić lornetkę poprzez ściśnięcie tubusów ku sobie (do pewnego stopnia to nawet działa!), ale bojąc się ich złamania odpuściłem. Horyzontalną równoległość torów optycznych uzyskałem... (proszę się nie śmiać) związując końce tubusów sznurkiem (opór regulacji rozstawienia źrenic jest na tyle duży, że ten sznurek na tubusach nie składa mi lornetki :)). Fatalny jest także plastykowy adapter statywowy. Jest bardzo miękki i generuje długotrwałe drgania przykręconej do statywu lornetki. Wymiana na metalowy L-adapter (typu płaskownik) radykalnie poprawiła sytuację. Lornetka zamocowana na montażu widłowym (Sky-Watcher za 450 zł wystarczy) i na drewnianym statywie fotograficznym jakoś się nada, choćby do obserwacji ziemskich. Na koniec mała chwila szczerości (mam nadzieję, że lornetka się nie obrazi). Przymierzam się do zakupu znacznie droższej lornetki zacnej marki o podobnych parametrach i chciałem na bardzo budżetowym egzemplarzu zobaczyć jak to jest z tym 25x i polem widzenia 2,7°. Porównując ją z moją BPC Tento 20x60 stwierdzam, że pole pozorne SkyMastera z całą pewnością nie wynosi aż 67,5°. Pola pozorne obu tych lornetek są bardzo zbliżone (zaobserwowane naocznie), a "Rosjanka" ma przecież ok. 62°. Porównując obrazy obu tych lornetek nie bardzo też wierzę w te 25x Celestrona. Prawdziwe powiększenie BPC 20x60 jest na poziomie 17,5x, a obraz dawany przez SkyMastera 25x70 jest tylko nieznacznie większy/bliższy. Jeśli ktoś zastanawia się nad zakupem, to w cenie nieco ponad 400 zł jest to w zasadzie przewidywalna i niezbyt wyrafinowana jakościowo przygoda ze stosunkowo dużym powiększeniem. Jeśli oczekujesz dobrej jakości dopisz jedno zero do budżetu przeznaczonego na zakup lornetki. Pozdrawiam wszystkich lornetkowiczów.
2020-09-06Dariusz, Gdynia
Super lornetka.. lekka i jasna
2020-07-21Marcin, Wrocław
Zawsze taka chciałem mieć. Można prowadzić obserwacje z ręki. Dla dłuższych obserwacji potrzebny statyw, który jest dostępny w sklepie.
Towar zgodny z opisem - nadywca zadowolony.