- Uniwersalna lornetka wykorzystywana do celów przyrodniczych, turystycznie jak też jako dzienna lornetka do celów łowieckich. Model o parametrach 10x42, łączący rozdzielczość, dobry kontrast i kompaktowe gabaryty.
Uniwersalna lornetka wykorzystywana do celów przyrodniczych, turystycznie jak też jako dzienna lornetka do celów łowieckich. Model o parametrach 10x42, łączący rozdzielczość, dobry kontrast i kompaktowe gabaryty. Najlepiej sprawdza się w warunkach dziennych, daje obrazy bardziej szczegółowe niż model z powiększeniem 8x.
- Optyka ED – doskonała korekcja aberracji chromatycznej
- Szerokokątny projekt optyczny o w pełni płaskim polu widzenia
- Pryzmaty dachowe BaK-4 z powłokami srebrowymi
- Szybka, centralna regulacja dioptrii
Starannie dobrane wysokiej jakości gatunki szkła oraz zaprojektowany od nowa układ optyczny, powodują że lornetki serii Chase oferują jakość obrazu znacznie lepszą niż w przypadku lornetek w podobnej klasie cenowej. Wszystkie lornetki z tej serii zbudowano w oparciu o obiektywy z niskodyspersyjnego szkła ED. Obiektywy takie gwarantują niski poziom aberracji chromatycznej przy zachowaniu umiarkowanych gabarytów. Lornetki posiadają duże pole widzenia, skorygowane w znacznie większym stopniu niż w produkowanych wcześniej modelach. Cała konstrukcja wykonana jest w systemie dachowym, z wewnętrznym układem ogniskowania. Korpus jest bardzo wytrzymały i oczywiście całkowicie wodoszczelny. Lornetki serii Chase dostarczą obraz o bardzo dużej szczegółowości i bogatej kolorystyce, pozwolą dostrzegać detale niezauważalne w lornetkach o niższej jakości.
Wielkość, która mówi nam ile razy dany obiekt wydaje nam się większy oglądany przez instrument optyczny w porównaniu z widokiem gołym okiem.
Parametr, który mówi nam jakiej wielkości jest krążek światła wytwarzany tuż za okularem i wpadający do naszego oka. Można go łatwo obliczyć po prostu podzielić średnicę obiektywu przez powiększenie. Dla lornetki 10x50 będzie to wartoś 50/10 czyli źrenicę wyjściową to 5 mm, a dla lornetki 10x42 to wielkości 4,2 mm.
Źrenica ludzkiego oka zaadoptowanego do ciemności ma średnicę około 7 mm (z wiekiem ta zdolność może spadać) dlatego lornetki nocne to takie dla których ten parametr jest bliski 7mm
przykładowo 7x50, 8x56 a dla starszych wiekiem 10x56
Jedna z wielkości określających parametry lornetki. Według definicji jasność względna to nic innego jak wyrażona w milimetrach średnica źrenicy wyjściowej podniesiona do kwadratu. Ponieważ jasność ta zależy tylko od jednej wielkości, nie mówi nam nic innego niż sama źrenica wyjściowa.
Jest to parametr mówiący nam w jakiej maksymalnej odległości od okularu możemy trzymać oko i wciąż nie tracić nic z pola widzenia sprzętu. Kiepskiej jakości lornetki mają odstęp na poziomie 10mm lub mniejsze, średniej jakości od 11 do 15 mm, dobrej od 16 do 19 mm, a bardzo dobrej 20mm lub więcej.
Odstęp źrenicy jest parametrem bardzo ważnym dla osób, które mają wadę wzroku zwaną astygmatyzmem. Te osoby nie powinny, patrząc przez lornetkę, zdejmować swoich okularów.