Promocje i wyprzedaże

FujiFilm X-T2 nie tylko dla streetowców

2016-07-07
FujiFilm X-T2 nie tylko dla streetowców
Jak wiadomo nie od dziś spora część fotografów ulicznych wyjątkowo upodobała sobie aparaty FujiFilm X-T1, X-Pro1 oraz X-Pro2. Cała rzesza tych użytkowników docenia ich ergonomię, bezpośrednią kontrolą, mniejsze gabaryty czy uchylny ekran. Dla tych fotografów ta totalna możliwość skonfigurowania aparatu pod swoje potrzeby jest elementem który decyduje o wyborze systemu. Niewątpliwie pozwala to im totalnie skupić się na robieniu zdjęć zamiast marnować czas na nieustannym "bawieniu się" z ustawieniami. Błyskawiczność autofocusa, dopracowane do perfekcji tryby pomiaru światła, hybrydowy celownik, niesamowity EVF. Ponadto, uchylny ekran który jest absolutnie kluczowym elementem dla komfortu pracy wielu fotografujących. "Streetowcy" wiedzą jednak że za pomocą odpowiedniego niezawodnego narzędzia do pracy będą mieli szansę ustrzelić niezwykłe kadry życia.
Niezależnie od stylu fotografowania, chodzi o uzyskanie przedłużenia własnego oka. Jest to szczególnie istotne w odniesieniu do fotografii ulicznej, kiedy to właśnie ten moment jest tak bardzo istotny gdyż niepowtarzalny. Jednym słowem masz to lub tego nie masz. Tak więc stawka jest wysoka, podczas wyboru aparatu, i wybrać trzeba tak aby dopasować swój osobisty styl fotografii ulicznej.
I tu z pomocą dla tych wszystkich zapalonych "streetowców" dziś  przychodzi nowy Fuji X-T2. Nie będziemy się tutaj koncentrować się na wykresach, analizach technicznej i wykresach. Niech tym zajmą się eksperci od tabelek i wykresów. 

Dla wielu z Was, premiera X-Pro2 była tym na co od dawna czekali i gdy z początkiem roku pojawiły się pierwsze pogłoski śledzili każdego newsa w tym temacie. Liczyliśmy że X-T2 będzie zawierało w sobie wszsytkie te udoskonalenia i poprawki jakie dostali Ci którzy zakupili FujiFilm X-Pro2.

Dzięki pracy wielu inżynierów i techników Fujifilm dziś w końcu mamy następcę X-T1 i wygląda on następująco : Jak widać, na pierwszy rzut oka X-T2 można pomylić z X-T1 - ale po wnikliwym przyjżeniu się można odkryć liczne subtelne aczkolwiek bardzo istotne usprawnienia całego korpusu, który wiąż pozostaje wykonany stopu odpornego na warunki atmosferyczne. Konstruktorzy starszego modelu uważają, że ??większość użytkowników X-T1 była bardzo zadowolona z projektu i ergonomii korpusu X-T1, więc nie było potrzeby gruntownej rewolucji.
Na zewnątrz, X-T2 rozrosło po kilka milimetrów w każdym kierunku. Dzięki czemu jeszcze bardziej poprawia to ogólny komfort uchwytu podczas korzystania z aparatu. Jednak to nadal bardzo mały dyskretny i wszechstronny korpus "uliczny". Bez bezpośredniego porównania niewielki wzrost wielkości przez przeciętnego użytkownika nie zostanie zauważony.
Z zewnątrz korpus jest nieco mniej gumowany, sztywniejszy i wydaje się być lepiej zintegrowany z elementami ruchomymi w porównaniu do X-T1. Trzymając aparat odczuwa się nieodparte wrażenie że jest bardziej solidny od swojego poprzednika. Zintegrowana półka na kciuka przesunęła się nie co w prawo, i teraz jest bardziej dostosowana do górnej pokrywy. Całość wygląda na bardziej przejrzyste i czuje się lepiej w dłoni, poprawiając jednocześnie przyczepność podczas chodzenia po ulicach.
Przyciski, zwłaszcza d-pad z tyłu, są mniej wbudowanie i wygodniejsze podczas użytkowania. Mocowanie statywowe jest teraz wyśrodkowane.
Ogólnie rzecz biorąc, doskonałą jakość wykonania czuje się od pierwszego dotyku - ale czego innego moglibyśmy oczekiwać od FujiFilm.

Trzymając w dłoni ten aparat po prostu czujemy się dobrze.


Tak, to jest, joystick !!
 i jest to jedna z najbardziej oczekiwanych zmian które przywędrowały do X-T2 wprost z modelu X-Pro2. Ten mały joy to niesamowity dodatek do aparatu. Fotografowanie na ulicach, czas jest kluczowym elementem a ten joystick jest po prostu fenomenalny. Teraz punkt ostrości, natychmiast można przenieść w dowolnym kierunku za pomocą joysticka. Jest to o wiele szybsze, bardziej intuicyjne. Jeżeli zaś przed wykonaniem zdjęcia, użytkownik nie ma pewności, w którym ostatecznie punkcie ustawić ostrości, podwójne kliknięcie joysticka będzie ustawić ją z powrotem do pozycji domyślnej. W trybie odtwarzania zdjęć joystick pozwala poruszać się w obrębie obrazu. Naciskając go raz, pomniejszysz obraz i naciskając go dwukrotnie przełączysz się na drugą kartę pamięci. Poprawia to ogólną ergonomię pracy i wydajność aparatu.

Zgodnie z oczekiwaniami, AF działa znacznie lepiej niż w X-T1. Jest to z pewnością i bardziej precyzyjny niż w X-T1. Jeżeli jesteś streetowcem który używa hiper-ogniskowej na ulicy, może to być bez znaczenia, ale dla tych, którzy korzystają z AF jest to wielki postęp. Fuji przeniosło także miękki gwint spustu migawki, za co użytkownicy kochali X100s i X-Pro1. Jest dużo łatwiejszy w obsłudze bez konieczności kierowania czubka palca prosto na niego, co daje trochę więcej ukrycia podczas streetphotography. Spust jest umieszczony nieco wyżej w porównaniu do X-T1 i ma większą powierzchnię ze względu na on/off. Migawka jest bardzo dyskretna - a mówiąc o ukryciu: jest bardzo, bardzo cicha. Można być naprawdę w niewielkiej odległości od obiektu a i tak nie usłyszy charakterystycznego kliknięcia. Oczywiście jeśli będziemy chcieli, zawsze możemy przejść do pełnego ukrycia, czyli do elektronicznej migawki, która jest absolutnie bezdźwięczna. Pozwala ona na fotografowanie  z prędkością do 32 / 1000s. Mechaniczna migawka szczelinowa pozwala na prędkości do 1 / 8000s oraz synchronizacji błysku nawet do 1 / 250s.EVF ( Electronic ViewFinder ) na X-T2 jest oszałamiający, wyświetla 2,36 miliona punktów z częstotliwością odświeżania 60 FPS w trybie normalnym oraz 100 FPS w trybie boost. W bezpośrednim porównaniu z X-Pro2 i X-T1, wizjer X-T2 wygląda dużo lepiej a poprzednie modele nie mają się zupełnie czego wstydzić. Sama specyfikacja EVF są identyczne na obu korpusów ; częstotliwość odświeżania i powiększenie sprawia że EVF w X-T2 jest bardziej imponujący. Podczas korzystania z niego, zauważa się różnicę zwłaszcza w trudnym świetle, tzw. lag jest ledwo zauważalny. Jeśli podobał Wam się wizjer w X-T1, to ten na pewno zaskoczy jeszcze bardziej pozytywnie. 

Jednym z głównych powodów, dla którego wielu z nas czekało na premierę X-T2 zamiast przesiadać się na X-Pro2 był brak przechylania ekranu. X-T2 go otrzymało a w raz z tym wiele zalet związanych z obrotowym ekranem. Teraz to po prostu więcej możliwości kreatywnego fotografowania w dyskretny sposób. Teraz ekran odchyla się w trzech kierunkach, w górę i w dół iw górę i około 45 stopni przy fotografowaniu w trybie pionowym. 
 

Korpus X-T2
ma dokładnie tę samą szczelinę z dwiema kartami jaką zastosowano w X-Pro2, z tą różnicą, że oba gniazda kart SD obsługuje standard UHS II.
 Klapka jest też wyposażona w mechanizm blokujący, który zapobiega przypadkowemu otwarciu. Kary mogą byś obsługiwane w różnych trybach : zdjęcia w kolejności, w stosunku kopii 1:1 lub dzieląc pliki JPEG i RAW
Jeśli chodzi o matrycę i procesor zastosowane w X-T2 to są one dokładnie taki same jak w modelu X-Pro2. Nowy 24 megapikselowy sensor X-Trans III i X-Processor Pro to, mimo obaw w sposób naturalny cisną się na usta, bez wątpienia kolosalny krok do przodu. Wielu użytkowników obawiało się że wraz ze zwiększeniem rozdzielczości do 24 Mpix spadnie jakość. Nic bardziej mylnego gdyż jak raz spróbuje się ciasteczka pod nazwą  24 MPix nie ma się ochoty wracać do 16 Mpix. Szczegóły, zakres dynamiki, derale, barwy są naprawdę imponujące. To jest doskonałe osiągnięcie zważywszy na fakt że mamy 50% więcej pikseli bez wzmocnienia szumów w obrazie finalnym. Poniżej prezentujemy klika przykładów wykonanych FujiFilm X-T2 przez Jens'a Krauer'a :

Photo by Jens Krauer : Fujifilm X-T2, SOOC, classic chrom, 1/800, f 1.4, ISO 200, XF 56mm 1.2 R APD

Jedną z niezaprzeczalnych cech FujiFilm to wyjątkowa wydajność ISO, cecha ta w połączeniu z wysokiej klasy obiektywami Fuji X-System dają genialny rezultat. Mając możliwość swobodnego fotografowania z wykorzystaniem czułość do ISO 6400 z X-T1 i jednocześnie utrzymać czas naświetlania na poziomie minimum 1/125 sekundy jest niewątpliwie wielką zaletą podczas fotografowania ulicznego. W połączeniu z obiektywami szerokokątnymi z niskimi wartościami przysłony pozwalające na niesamowitych zdjęć przy bardzo słabym oświetleniu. Obrazy przy ISO 12800 oczywiście ujawniają szumy, ale są użyteczne, oczywiście lepiej trzymać do 6400 jako maksymalne wartości i nie podejmować ryzyka. Ale miło jest wiedzieć, że X-T2 zapewnia użytkowy zapas w razie potrzeby.

Photo by Jens Krauer :  Fujifilm X-T2, SOOC, classic chrom, 1/300, f 1.2, ISO 200, XF 56mm 1.2 R APD

Zgodnie z oczekiwaniem w X-T2 wciąż możemy korzystać z tych samych baterii, jak w przypadku X-Pro i XT serii. Aha, i X-T2 jest pierwszym aparatem X-Series, który ma do nagrywania video o długości 30 min z rozdzielczością 4K. Jest mało prawdopodobne, aby kiedykolwiek większość z tych którzy wybiorą X-T2 kupiła do ze względu na to by używać go właśnie w tym celu, ale większość z nich będzie bardzo szczęśliwa widząc, że ma taką właśnie możliwość. 

Photo by Jens Krauer : Fujifilm X-T2, SOOC, classic chrom, 1/28000, f 1.2, ISO 200 XF 56mm 1.2 R APD

Photo by Jens Krauer :  Fujifilm X-T2, SOOC, classic chrom, 1/5400, f 1.2, ISO 200, XF 56mm 1.2 R APD

Photo by Jens Krauer : Fujifilm X-T2, SOOC, classic chrom, 1/125, f 1.2, ISO 320, XF 56mm 1.2 R APD


Photo by Jens Krauer : Fujifilm X-T2, SOOC, classic chrom, 1/200, f 1.2, ISO 200, XF 56mm 1.2 R APD

Jeśli jesteś właścicielem X-T1, to pewnie zastanawiasz się teraz czy warto skusić się na przesiadkę ? Cóż, jeśli obecnie posiadasz modele X-T10 czy X-T1 i wykorzystujesz je do granic a znalazłeś się w sytuacji, w której chciałbyś mieć więcej wydajności, wyższą rozdzielczość, to X-T2 będzie aparat dla Ciebie. Gdybyś jednak nie miał wcześniej styczności z systemem X to musisz uwierzyć na słowo że najnowsze dziecko inżynierów FujiFilm zaspokoi Twoje najbardziej wybujałe fantazje fotograficzne. Poniższy film również powinien troszkę przybliżyć sylwetkę FujiFilm X-T2.Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel